Hur blir min katt blodgivare?

Hund och katt kan inte donera blod till varandra, därför behöver man separata blodbanker. Respektive djurslag har dessutom flera olika blodgrupper. Katt- och hundblodgivare donerar blod tre till fyra gånger per år, men mängden skiljer sig.

Så här går det till

Innan en katt blir blodgivare kallas djuret och dess ägare till ett första veterinärbesök för ett s.k. screeninbesök. Inför besöket får man som ägare en lätt lugnande medicin (antingen som hämtas i vår reception, eller utskrivet på recept) som katten får hemma 1,5-2 timmar inför besöket. På besöket bedömer vi kattens temperament för att se att den inte blir stressad av besöket och hantering. Vi tar även blodprov för att se så att katten är frisk, inte har några smittsamma sjukdomar, samt för att se så att den klarar av den påfrestning som en blodtappning kan medföra. Inför varje tappning tar man sedan om vissa värden.

Inför blodtappningen får katten hemma samma lätt lugnande medicin som inför screeningbesöket, samt en till lätt lugnande medicin här precis innan tappningen. Detta gör att katten kan vara vaken under hela tappningen. Vid tappningen sitter eller ligger katten i bröstläge och tappas på 50-55 ml blod ur halsvenen. Efteråt får katten dropp, mat och gos!
Hela besöket vid blodtappning tar ca 1-2 timmar och vi ser gärna att man som ägare är kvar så att vistelsen här blir så kort som möjligt för katten!

Katter har tre olika blodgrupper; A, B och AB. A är vanligast. B är mer ovanlig men hittas bland annat hos raserna Brittisk korthår och Devon Rex. AB är mycket ovanlig och hittas bara hos cirka 1-2% av alla katter. Då katter inte kan ta emot en tranfusion från en annan blodgrupp än sin egen eftersöker vi givare med alla blodgrupper.

 

Kriterier för katt

  • Katten ska vara mellan 1-5 år
  • Den ska väga minst 4,5 kg
  • Katten ska vara vaccinerad mot kattpest och kattsnuva
  • Katten får själv inte ha mottagit en blodtransfusion
  • Katten får inte vara importerad eller ha rest utanför Norden
  • Den ska vara lugn och lätthanterad
  • Honkatter får inte ha fött ungar

Som blodgivare får din katt:

  • Årlig hälsokontroll
  • Regelbundna blodprovskontroller
  • Regelbunden vaccinering mot kattpest och kattsnuva
  • En foderpåse vid varje tappning

 

Är du intresserad av att anmäla din katt som blodgivare, anmäl dig här.